نقشه بازی league of legends برای آن دسته از افرادی که به تازگی با بازی های MOBA آشنایی پیدا کرده اند گیج کننده است. با بیش از 130 کاراکتر در بازی، آزادی در انتخاب نقش مورد نظرتان می تواند نفس گیر باشد. زمان زیادی می طلبد تا بتوانید با همه آنها به صورت کارا و عملی بازی کنید.

با فرض اینکه شما اشنایی پایه ای با مفاهیم بازی League of Legends را دارید اعم از Minion Wave و برج ها یا همان Tower ها و قدرت های هیرو ها  و آیتم ها. با داشتن این سطح از اطلاعات شما می توانید با کاراکتر های دلخواه و هم ساز با سبک بازیتان پیدا کنید. برای یافتن تعادی از این کاراکترها لیستی با توضیحات مختصر در زیر برای شما فراهم شده است.

Champion های بازی League of Legends چه هستند؟

در بازی های موبا (MOBA) یک Champion یا Hero کاراکتری است که بازیکن می تواند با آن در نقشه بازی یا همان Map بازی کند. هر کدام از این کاراکتر ها منحصر به فرد بوده و حداقل تعداد چهار قدرت (Ability) اما نه محدود به همین 4 عدد، دارند که با استفاده از کلید های Q، W، E، R می توان از آن ها استفاده کرد. همه Champion ها قدرتی با نام عمومی Ultimate دارند که از سایر قدرت هایشان قوی تر بوده و Cooldown بالا تری دارد و در مواقع خاص از آن استفاده می شود.

در بازی League of legends تعداد بالای 100 Champion وجود دارد که می توان به دلخواه با هرکدام از آن ها بازی کرد. درست مانند یک بازی MMO و یا بازی اکشن با قابلیت انتخاب کلاس، که این دلیل به وجود آمدن کلاس های مربوط به نیازی تیمی در انجام یک کار خاص می باشد. این کلاس ها اعم از Marksmen، Mage ها، تانک های با قابلیت دریافت و خنثی کردن  Damage و حتی بعضی از Champion ها که حتی در کلاس های مطرح شده هم قرار نمی گیرند!

در یک بازی استاندارد League of Legends، در هر تیم 5 Champion وجود دارد. قدرت های هر Champion به صورت مخفی از دید حریف مقابلش قرار دارد و با بدست آوردن Xp (Experience Point) و خریدن Item می توان آن ها را ارتقاء داد. و تنها کلید موجود برای بهره مندی از هر دوی این قابلیت ها کشتن Minion ها –غول های کوچکی که توسط هوش مصنوعی برای حمله کردن به Champion ها و استحکامات دشمن هدایت می شوند- است. تعداد Minion های کشته شده توسط شما علاوه بر تعداد Kill هایی که شما از Champion های رقیب خود بدست میاورید باعث می شود که کاراکتر شما به شدت قدرتمند شود.

Role ها یا همان نقش های کاراکتر در League of Legends چیست؟

 

نقشه اصلی بازی League of Legends به نام Summoner’s Rift می باشد، و در این بازی 5 نقش اصلی وجود دارد که تمامی آنها با روش های کاملا متفاوت بازی می شوند. این نقش ها بسته به موقعیت فیزیکی کاراکتر شما در نقشه، Top Lane (لاین بالا) – Middle Lane (لاین وسطکه مختصرا با نام Mid شناخته می شود) – Bottom Lane (لاین پایین) و یا Jungle (جنگل) است، تعیین می شود.

اما همه این ها بیان گر 4 نقش هستند، درست است ؟ مچ گیری خوبی بود!

به وجود چندین دلیل، لاین پایین مکان جای گیری 2 کاراکتر است. یکی از این کاراکتر ها AD Carry (Attack Damage Carry) می باشد و ایده اصلی این نقش خروجی بسیار بالای Damage این کاراکتر به منظور حمایت از تیمشان برای برد در فایت های تیمی و برد کل بازی است. برای رسیدن به این منظور در بازی، بقیه افراد تیم باید از این کارکتر در سطوح ابتدایی بازی محافظت کنند تا بتواند به ایده آل مد نظر برسد.

به همین خاطر AD Carry همیشه با یک Support یا همان حمیات گر به لاین پایین می رود. کاراکتر Support تنها کاراکتری است که به منظور کشتن حریف از آن استفاده نمی شود ولیکن به AD Carry در گرفتن امتیاز ها و kill های بازی و در محافظت به آنها کمک می کند تا به اصطلاح کاراکتر AD Carry خود را Feed کند تا به سرعت قدرت مند شود. AD Carry با اطلاع از اینکه Support از او محافظت کرده و اتفاق غیر منتظره ای نمی افتد، این امکان را می دهد تا Minion ها را از آن خود بکند و گلد آنها را برای خرید Item به طور کامل تصاحب کند.

بزرگترین کاری که AD Carry ها در ابتدای بازی باید انجام بدهند این است که زنده بمانند!

Summoner Spell هایی که برای این نقش ها استفاده می شود توضیح دهنده این نقش هاست. Flash جزو قدرت هایی است که تقریبا همه از آن استفاده می کنند. این قدرت یک جهش با سرعت به شدت بالاست که باعث نجات جان شما و یا به دردسر انداختن حریفتان و نزدیک شدن هرچه سریع تر به وی می باشد، که Cooldown بسیار بالایی دارد، بنابراین عاقلانه و به جا از آن استفاده کنید. Ad Carry تقریبا همیشه قدرت مفید و سودمند Heal را نیز انتخاب می کند. بزرگترین کاری که AD Carry ها در ابتدای بازی باید انجام بدهند این است که زنده بمانند! و مانع از این بشوند که AD Carry تیم مقایل امتیاز Kill را از آن خود بکند. زیرا این کار حریفشان را از لحاظ مقدار گلد تغذیه می کند و باعث سریع تر رسیدن سریع تر به حداکثر قدرت می شود. Heal مقداری از HP (Health Point) یا خون شما را باز می گرداند و همچنین سرعت حرکت کاراکتر شما را نیز برای یک بازه زمانی کوتاه افزایش می دهد تا با استفاده از قدرت مانور خود بتوانید از محلکه جان سالم به در ببرید. در این میان Support قدرتی به نام Exhaust که اساسا تاثیر معکوس Heal را دارد انتخاب می کند، این قدرت سرعت حرکت حریف مقابلتان را تا اندازه از پیش تعیین شده پیش فرض سرعت اولیه کارکتر در ابتدای شروع بازی و Attack Speed و خروجی Damage کاراکتر مقابلتان را کاهش می دهد. از این قدرت برای کند کردن حریف در حال فرارتان یا برای مانور دادن به نفع خود برای برنده شدن در مبارزه های تیمی استفاده کنید.

زمانی که لاین پایین میعادگاه 2 کاراکتر Support و AD Carry است، در جاهای دیگر نقشه بازی مانند لاین بالا، مکان کاملا متعلق به یک نفر است که در آن Top laner Bruiser ها (کاراکترهایی که تحمل دریافت Damage بالا و انتقال Damage بالا دارند) قرار می گیرند. به دلیل مسافت زیاد لاین بالا، اکثر کاراکترهای این لاین قدرت مفید و پر استفاده Teleport را به عنوان انتخاب دوم در کنار Flash قرار می دهند. این قدرت به آنها قابلیت پیوستن به تمام فایت های تیمی در سراسر نقشه به منظور رهبری اعمال Damage و همچنین سپر بلای هم تیمی هایشان در مقابل Damage های وارده را می دهد.

برای بازیکنانی که عمدتا اهل بازی های حجومی نیستند، Teleport می تواند جایگزین مناسبی برای Ignite در کنار Flash باشد.

در لاین وسط شما با Mage ها آشنا می شوید. شلیک کننده های قدرت با Damage های بسیار بالا که از آمار و ارقام وابسته به نقششان نشات گرفته شده است که در نهایت باعث افزایش پتانسیل تخریب قدرت هایشان می شود. از Summoner Spell های استفاده شده در این لاین در کنار Flash، می توان به Ignite اشاره کرد که در یک بازه زمانی مشخص به حریفتان مقدار معینی از Damage را منتقل می کند. این قدرت زمانی کارایی دارد که در یک فایت حریفتان با HP بسیار پایینی در حال فرار است. برای بازیکنانی که عمدتا اهل بازی های حجومی نیستند، Teleport می تواند جایگزین مناسبی برای Ignite در کنار Flash باشد. بعضی از Mage ها توانایی پریدن و جا به جایی سریع دارند که با داشتن قدرتی مانند Teleport این Mage ها تهدیدات قدرتمنی علیه تیمتان به حساب می آیند.

در نهایت، Jungler کاراکتری است که نقش خودش را در فضاهایی میان لاین ها ایفا می کند. جایی که در آن موجوداتی به نام Neutral Monsters (موجوداتی که در ما بین لاین ها وجود دارند و Jungler ها با کشتن آنها گلد بدست می آورند و Item می خرند). وظیفه Jungler ها قایم شدن در Jungle (فضای عمده بین 3 لاین بالا – وسط – پایین ) . به اصطلاح Farm کردن این Neutral Monster های حجومی می باشد وسر در آوردن ناگهانی در لاین های اصلی به منظور غافلگیری حریفشان می باشد که به این عمل Gank گفته می شود. در Jungle موقعیت هایی وجود دارند که از Jungler انتظار می رود تا کنترل این موقعیت ها را در اختیار داشته باشد. در هر طرف از Jungle موجوداتی وجود دارند به نام های Blue Buff  و Red Buff که بعد از کشتن آنها، قابلیت هایی که عمدتا به نام Boost معروفند برای یک دوره زمانی محدود به شما اعطا می شود. Blue Buff به شما امکان برگشت Mana Point سریع تر (Mana Point Regeneration) و آماده شدن سریع تر Cooldown های قدرت کاراکتر (Cooldown Reduction) را در اختیارتان قرار می دهد. در حالی که Red Buff به ازای هر Basic Attack که حرفتان وارد می کنید باعث کند شدن سرعت حرکت حریفتان و انتقال Damage به حریفتان در بازه زمانی کوتاه مدت می شود. شما به عنوان Jungler باید قدرتی به نام Smite به همراه Flash را انتخاب کنید در غیر اینصورت Jungle برای شما جای مناسبی نخواهد بود.

با تمام گفته ها، همیشه در League of Legends استثناء هایی وجود دارد. اما این توضیحات را به عنوان اطلاعات پایه برای آنچه در بازی می خواهید به کار بگیرید در نظر داشته باشید.

در بخش بعدی برای شما بشتر توضیح خواهیم داد که کدام نقش برای بازی کردن بهتر از باقی نقش ها خواهد بود.

بخش دوم بهترین هیرو های LOL برای تازه وارد ها (لاین بالا)

بخش سوم بهترین هیرو های LOL برای تازه وارد ها (لاین وسط)

بخش چهارم بهترین هیرو های LOL برای تازه وارد ها (جنگل)

بخش پنجم بهترین هیرو های LOL برای تازه وارد ها (AD Carry)

بخش ششم بهترین هیرو های LOL برای تازه وارد ها (Support)

دیدگاهتان را بنویسید