“بیایید آنهایی که در تاریکی غرق شده اند را شکار کنیم”

آنهایی که به طور عمده در لاین پایین نقش ADC را در League of legends بازی می کنند، حداقل یک بار هم که شده با Vayne بازی کرده اند. (Tumble(Q به او این امکان را می دهد تا قدرت های حریفانش را جاخالی بدهد و همزمان به حریفانش حمله کند، (Silver Bilt(W که امکان Damage کردن باور نکردنی را فراهم می کند و صدای ارضاء کننده ای هنگام برخورد گلوله سوم می دهد، همچنین پین کردن یک حریف به دیوار با (Condemn(E و نهایتا زوبین بزرگش را از پشتش بر می دارد و به تاریکی می پیوندد… . برای خیلی ها، Vayne منحصر به فردترین و دلربا ترین Champion برای بازی کردن است. لذت اصلی بازی کردن در نقش Marksman به دو دلیل:

  1.  توانایی داشتن در جلوگیری از آسیب رساندن حریف به شما با استفاده از Kiting
  2.  داشتن پتانسیل بالا در Carry کردن تیمتان در اواخر بازی

بنابر توضیحات بالا، مجموعه قدرت ها و توانایی های Vayne یا همان Kit این کاراکتر، این موجود را در رده بالاتری از مناسب بودن با معیار های بالا قرار می دهند و کاملا طبیعی است که خیلی از بازیکنان به این کاراکتر علاقه مند شوند. حتی امروزه هم، Vayne در Meta حال حاضر مورد بی لطفی قرار گرفته است. با این حال گاه به گاه بازیکنان برای اینکه لذت ترشح آدرنالین در Fight های تیمی را تجربه کنند این کاراکتر را برای بازی کردن انتخاب می کنند البته در صورتی که در فاز لاین به خوبی از عهده وظایفش بر آمده باشد. اما در حال حاضر، ساده تر بگوییم Vayne معضلی دارد. اول از همه، زمانی که Vayne برای بازی در Solo Queue برداشته می شود، تشعشعاتی از شک و شبهه بین او و هم تیمی هایش تابیده می شود. در همین حال کار تیمی بین Vayne و Support او به صورت کاملا تضمینی با تشکر از قابلیت ضعیف او در انجام Wave Clear منتحی به بغل کردن Turret می شود! حتی بازیکنان ها زمانی که پشت سر هم به Turret خودشان کوبیده می شوند هم به اندازه Minion ها احساس استیسال دارند ، نهایتا Turret لاین پایین نیز همزمان با Turret های لاین وسط و بالا یک به یک از بین می روند. همه این ها به خاطر حضور مستمر Jungler خودی که هیچ چاره ای جز گذاشتن تمرکزش در لاین پایین نبوده است. اما حتی در میان این هرج و مرج شما شاهد آن هستید که Vayne در جایی از Map در حال Farm کردن است و سرش به کار خودش گرم است به امید اینکه در دقایق پایانی بازی Scale بگیرد. با تغییرات اعمال شده در آیتم Doran’s Shield که به معنای این است که مدت زمان و بازه فاز لاین و Farm افزایش یافته است اما همچنان این کاراکتر در موقعیتی عجیب و غریب در Meta قرار دارد.

ناگهان روزی Vayne فهمید که دیگر نمی تواند این شرایط را تحمل کند. بعد ها او نقش های دیگر و خارج از حیطه ADC را امتحان کرد تا بفهمد کدام نقش به غیر از ADC برازنده اش است. او به سرعت نقش Support را از لیستش به دلیل نداشتن Spell های دارای Utility خط زد، در لاین وسط از این نکته می ترسید که Mage ها او را با یک Spell از بین ببرند. برای Jungle هم که زمانی که آیتم Blood Razor قدرتمند بود امکانش وجود داشت اما برای حالا، این آیتم آنقدرها هم برای شکارچی شب ما قابل تکیه نیست. تنها جایی که باقی مانده است میدان جنگ یا لاین بالا نام داشت جایی که پسرانی با بدن های بزرگ و بازوان کوتاه و تنومند با یکدیگر به جنگ می پردازند.

Vayne در لاین بالا به نظر می رسد واقعا… خوب باشد؟

Vayne

در واقع Vayne در لاین بالا تهدید بزرگتر از آن چیزی است که در ابتدا نشان می دهد. در فاز لاین، که قبلا بزرگترین نقطه ضعف او لاین سابقش بوده است، در محیط جدیدش کاملا خوب به نظر می رسد. حتی Darius که Champion بدنامی در کشتار و براه اندازی جشن و پایکوبی بر روی جنازه حریفان بیچاره لاین بالایش است، زمانی که در مقابل Vayne قرار می گیرد به اندازه و در حد تنها چند گلوله نقره می باشد. البته تا زمانی که از بازی کردن در مقابل Teemo و Pantheon خود داری کند، عموما زمان خوبی را در لاین بالا به کنار گذاشتن رقبایش خواهد گذراند. اما در واقع Vayne همیشه به عنوان یک انتخاب برای لاین بالا بوده است. در قیاس اینکه این کاراکتر با Champion به نام Jayce هم رده است و زیاد تفاوتی ندارد. Jayce که کاراکتری است تخصصش Snowball از طریق از بین بردن Turret حریفش است. تنها تفاوت این دو این می باشد که Vayne در نقش Tank slayer یا قاتل تانک ها است ولی Jayce هدفش Champion های ضعیف تر و Squishy تر است تا با استفاده از قدرت Burst بالایش آنها را به آسانی از پای در آورد. نقطه قوت و شایستگی Vayne در این است که در فاز لاین و Farm کردن به خوبی از عهده وضیفه اش بر بیاید این است که بعضی از بازیکنان دایما این کاراکتر را در لاین بالا بازی می کنند. حول و هوش میانه و اواخر بازی، همانطور که Vayne یک الی دو آیتم اصلی برای ساخت دارد و بعد از آن تبدیل به یکی از بزرگترین تهدیداتی می شود که لاین او و حریفانش می توانند داشته باشند. به دلیل اینکه Top laner مقابل او نتوانسته است خوب فارم کند این امکان به Vayne هم تیمی هایش داده می شود تا نهایتا بازی را در دست بگیرند.

اما او همچنان از ضعف هایش زجر می کشد.

Vayne

اگرچه نکات منفی زیادی درباره انتخاب Vayne برای لاین بالا وجود دارد. بزرگترین مورد این است که به جای انتخاب یک کاراکتر های تانک و Bruiser، از Vayne برای این کار استفاده شود، که طبیعتا به یک ترکیب تیم نا مطمئن ختم می شود. یک Tank نقش اصلی ای را که همان جذب کردن اکثر Damage ها است را بر عهده دارد در حالی که یک Marksman در پایان بازی نمی تواند این مقدار از Damage را تحمل کند. به صورت دیگر داشتن 2 ADC و نداشتن یک سپر انسانی که هواس حریفان را به خود جلب کند، امکان پدید آمدن نتایج بدی خواهد بود که به معنای این است که یا تیم توانایی ایستادگی در مقابل Damage را ندارد و در هم خواهد شکست و یا دائما باید در حال برگشت باشند بدون اینکه بتوانند کاری از پیش ببرند. لاین بالا عموما لاینی سفت و سخت و نابخشودنی است. مکانی است که مستعد Gank شدن است . اگر قدمی اشتباه بردارید ممکن است که هزینه اش زندگیتان باشد. اما شوق برداشتن Vayne برای لاین بالا از قلدری و دلاوری اش می آید. برای اینکه او به بهترین شرایطی که می تواند در آن کارایی داشته باشد، نیاز به این دارد تا فشار را بیش از حد فبل در لاین بیش تر کند به همچنین آمار و ارقام و آیتم هایی که حول افزایش Damage می چرخند. با این حال این کاراکتر یکی از بهترین اهدافی است که Jungler های حریف به دنبالش می گردند که باعث می شود او در معرض کشته شدن های بیشتری قرار بگیرد. بدین منظور که Vayne بتواند به این نقاط ضعفش رسیدگی کند: 1- نیاز به این دارد که فشار را روی حریفش بیشتر کند نگذارد که حریفش به خوبی Farm کند تا بتواند Snowball بکند و برتری را از آن خود بکند. 2- تا زمانی که Vayne از کام مرگ در لاین بالا فرار کند هم تیمی هایش می توانند در نقاط مختلف Map به برتری هایی برسند. البته که گفتن آسانتر از انجام دادن است! اما اگر کسی بتواند با پیروی از این نمات Vayne  را بازی کند می تواند از Champion های عمده ای که در لاین بالا از آن ها استفاده می شود بهتر عمل کند.

به چه دلیل به تعادل رساندن Vayne اینقدر سخت است؟

برای Champion هایی که Skill-Oriented یا مهارت محور هستند و استفاده از قدرت های آن ها لازمه جهت یابی پیش بینی و فاکتور های دیگر است، سهولا بازی با اعداد مرتبط با AP و یا AD یکی از قدرت های آنها می واند آنها را به توازن برساند. اما برای Vayne و Champion هایی که بر پایه Auto Attack کار می کنند، که تکیه گاهشان خرید آیتم ها می باشد، یک تغییر ساده در اعداد و ارقامشان کاری از پیش نمی برد. همچنین Buff کردن و یا Nerf کردن این کاراکتر ها می تواند به آسانی آنها را از بین ببرد و یا تبدیل به یک غول عظیم در Damage دادن بشوند. برای مثال، در سرور های PBE، این کاراکتر یک آپدیت دریافت کرد که به عنوان یک Buff کوچک از آن یاد می شد. Silver Bolts مقدار Damage افزایش یافت و Tumble حالا 2 استک از Silver Bolts را اعمال می کند. همچنین او مقداری از Hp خود را بعد از Damage کردن حریفش باز می گرداند. با این تغییرات، Vayne از یک انتخاب سرگرم کننده به یک انتخاب همیشگی و مخرب تغییر وضعیت داد. و در نتیجه شرکت Riot تمامی تغییرات را به حالت اول خود بازگرداندو باری دیگر به ما ثابت کرد که ایجاد تعدل بیشتر Vayne چقدر سخت و مشکل می تواند باشد.

حتی برای بازه زمانی کوتاهی بازیکنانی که توانستند با Vayne جدید بازی کنند، احساس هیجان زدگی می کردند و از Vayne به عنوان یک Champion بسیار قدرتمند یاد کردند. خیلی از انجمن های الکترونیکی بحث های فراوانی در مورد Vayne داشتند که نمایانگر این موضوع است که این کاراکتر چقدر محبوب و مشهور است.

دیدگاهتان را بنویسید